Praktik- og Projektdag er en unik mulighed for at mødes vores talentfulde studerende, der er nysgerrige på jeres virksomhed og søger ingeniørpraktik, projektmuligheder og netværk.
Præsentere jeres virksomhed og samarbejdsmuligheder under One-Minute-Madness (OMM). Her kan I kort og præcist fange de studerendes interesse.
Netværke med interesserede studerende direkte ved jeres stand efter præsentationerne.
Indgå aftaler om praktikforløb, bachelor- og kandidatprojekter.
Til Praktik- & Projektdag deltager vores ingeniørstuderende fra Institut for Bio- og Kemiteknologi (BCE) - Aarhus Universitet - på tværs af studieretninger:
Diplomingeniørstuderende (Kemiteknologi, Bioteknologi og Fødevareteknologi- ca. 80), der skal på ingeniørpraktik i efterårssemesteret
Civilingeniørstuderende og kandidatstuderende (Kemi- og Bioteknologi – ca. 100) søger inspiration til deres bachelor- og kandidatprojekter
Studerende, der generelt er nysgerrige på deres karrieremuligheder
Du kan finde flere detaljer om mulighederne her:
Ønsker du at høre mere om, hvordan du får en ingeniørpraktikant i din virksomhed, kan du kontakte vores praktikkoordinator: